ZÁPADOČESKÁ POBOČKA

Česká společnost entomologická

"Gudjírka a Emůsek"

text a foto: Jitka Raisová

Už nějaký čas jsem doma nespokojeně mručela. Do mojí fotografické sbírky orchidejí letos totiž ještě nepřibyla žádná novinka. A tak Standa navrhnul, že bychom tedy mohli zajet za smrkovníkem plazivým (Goodyeara repens), kterého plzeňský botanik Jirka Sladký publikoval nedávno zpod Čerchova. Abychom nejeli úplně naslepo, nejdřív jsme mu zavolali. A Jirka nás zklamal: „Tahle lokalita je dávno zničená.“. Aby nám to ale nebylo líto, prozradil nám místo jiné – na turistické mapě bezejmenný kopec poblíž obce Rabí.

Dle popisu slovutného botanika jsme místo našli až překvapivě snadno. Drobná orchidejka, v České republice jinak velmi vzácná, tu roste poměrně hojně – napočítali jsme desítky kusů. Škoda jen, že počasí moc nepřálo, v lese byla tak na fotografování docela tma. Dvě z těch vydařenějších fotek vám dole nabízím.

Po dostatečném pokochání se vzácnou rostlinkou jsme pak pokračovali na kravské pastviny, které se nacházejí asi půl kilometru na sever na dvou vápencových pahorcích a v jejich širším okolí. Temeno jižního pahorku je dnes bohužel zalesněné mladým borovicovým lesem, severní pahorek je ale dosud převážně holý, spásaný jen extenzivně, spíše od krav jen zdupaný. Tady jsme k mojí velké radosti objevili poměrně četnou populaci krásného hořce křížatého (Gentiana cruciata), který právě kvetl, mrkněte dole. A zatímco se Standa potuloval se síťkou a prosívadlem a pilně odvaloval všechny kameny ve snaze najít nějakého toho drabčíka, do kterých se teď tak zamiloval, já jsem si všimla na jednom kravském lejně krásného brouka, který ovšem se svými kusadly vypadal dost hrozivě. Nahnala jsem ho tedy do epruvetky a nesla ukázat se slovy: „Něco mám, ale musíš mi slíbit, že to nezabiješ“. „No jasně, když to nebudu chtít :-)“. Jak jsem mu ale předala epruvetku, rozzářila se mu očka a mně bylo jasné, že tenhle žlutý medvídek to má spočtené. Prý Emus hirtus, vzácný drabčík a důležitý to doklad pro území! A tak jsem si alespoň vymínila, že se jej pokusím ještě před usmrcením nafotit. A protože byl emůsek hodný, docela se mi to povedlo. Jednu fotku přidávám.


Orchidejka smrkovník plazivý (Goodyera repens)

Goodyera repens

Goodyera repens - detail květu

Goodyera repens

Hořec křížatý (Gentiana cruciata)

Gentiana cruciata

Malý žlutý medvídek Emus hirtus

Emus hirtus
Pastviny - v oblasti sušických vápenců dnes ojedinělé stanoviště nedaleko RabíPastviny
Stanovištěm Gůdjírky je vcelku pohledná borová kulturaLokalita