9. Roubanálie (28. – 29.8. 2010)

V pořadí deváté Roubanálie začaly už dopoledne vycházkou na Bolfánek a do Americké zahrady se zastávkou u hrobu Roubala na místním hřbitově, kde účastníci pietně položili kytici a zapálili svíčku. V rámci vycházky pak proběhly napínavé soutěže o nalezení největšího brouka a největšího sekáče, jejichž vítězi se stali Pavlík Krásenský s nálezem střevlíka Carabus intricatus o délce 34 mm a Ivo Těťál se svým 4 mm dlouhým sekáčem 

Jinak se ale devátý ročník nesl hlavně ve znamení křtu brožurky „Jan Roubal, život a dílo“ autorů Standy Benedikta a Pavla Bezděčky. Slavnostní křest proběhl od 14 hodin v zámecké jídelně za účasti asi čtyřiceti přihlížejících, starosty Chudenic pana Klímy, zástupců tisku, vydavatele Martina Kříže a konečně křtitele – RNDr. Jaromíra Strejčka, který povyprávěl něco osobních zážitků s Janem Roubalem. Následoval prodej nové knížečky a autogramiáda.

Odpolední program pak pokračoval jako obvykle v hospodě U Báláků, kterou jsme si k nevoli místních štamgastů vyhradili celou pro sebe. Po vyhlášení vítězů uvedených terénních soutěží následovala literárně-fotografická koláž připomínající slavnostní odhalení pamětní desky Janu Roubalovi v roce 1945. Četlo se z autentického deníku tehdejšího účastníka akce pana Josefa Suchého a k tomu promítaly dobové obrázky z archivu městyse.

První odborná přednáška se týkala Frýdlantského výběžku, zapomenutého kraje severně od Jizerských hor. Přednesl ji Pavel Vonička a sklidila velkou pozornost. Po ní přišel na řadu Pavel Bezděčka se svým komiksem , při jehož prezentaci hospoda burácela smíchem až se celá budova povážlivě chvěla v základech.

Poslední vystoupení patřilo Marcelu Hájkovi, který svým typickým dynamickým projevem povyprávěl o svých zážitcích ze zemí jižní Afriky, kde několik let žil a kde se mimo jiné vydal po stopách dávných českých cestovatelů Emila Holuba a Jiřího Bauma. Přednáška, přestože zmínila hmyzí faunu jen okrajově, byla přijata s velkým ohlasem.

A pak už se jako obvykle diskutovalo o tématech odborných i společenských do noci. Poněkud požadavky hostů nestíhající obsluha pak způsobila proti všem zvyklostem předčasné ukončení akce nedlouho po půlnoci.

Po noclehu v útulných prostorách zrušené mateřské školky se v neděli dopoledne spokojení roubanálisté rozjeli do svých domovů.

Zvláštní události: Hlavně slavnostní křest nové knížečky o Janu Roubalovi. Vietnamský personál v klasické české hospůdce (dlužno dodat, že po skvělém začátku později poněkud laxní). Přítomnost dvou účastníků – Mariona Mantiče coby vyslance vzdálené entomologické obce ostravské a Dr. Strejčka, entomologické legendy a pamětníka oslavence.

Účastníci abecedně: Andrš Zdeněk, Benedikt Standa, Benedikt Vašek, Bezděčka Pavel, Bezděčková Klára, Doležal Standa, Dongres Vašek, Dvořák Libor, Hájek Marcel, Hodek Pepa, Jakubec Pavel, Kejval Zbyněk, Kletečka Zdeněk, Krásenský Pavel, Krásenský Pavel jr., Krátký Jirka, Kresl Petr, Krošlák Pepa, Maňák Zdeněk, Mantič Marion, Moravec Pavel, Pávek Jirka, Pelikán Honza, Plecháč Jirka, Prokop Jirka, Putz Milan, Raisová Jitka, Ryšánek Jarda, Sieber Arnošt, Schön Karel, Sladký Jirka, Sladký Petr, Strejček Jaromír, Sýkora Karel, Těťál Ivo, Trmal Tonda, Týr Vašek, Urban Standa, Vitner Jan, Vonička Pavel.

Fotogalerii z Roubanálií si můřžete prohlédnout zde.